در این پست می‌خواهیم آموزش کامل اکسترکت کردن رام بایوس لپ تاپ های DELL با استفاده از CMD را برای شما دوستان به صورت کاملا تصویری نشان دهیم.

احتمالا شما نیز با این مشکل مواجه شده‌اید که لپ تاپ شما دیگر روشن نمی‌شود، در این صورت اولین احتمال آن است که اطلاعات آی سی بایوس شما پریده باشد.

فایل بایوس لپ‌تاپ‌های مختلف را می توانید از سایت رسمی آن دانلود کنید، ولی سایت DELL فایلهایی که برای آپدیت بایوس لپ‌تاپهایش می‌دهد، به راحتی قابل اکسترکت نیستند.

برای آپدیت بایوس نیاز به فایل ROM داریم که با پروگرامر های موجود می‌توان این بروزرسانی را انجام داد.

اکثر تعمیرکاران شاید با این مشکل مواجه شده باشند که چگونه فایل ROM بایوس لپ تاپ های دل را استخراج کنند.

برای این کار هم می توانید از نرم افزار Phoenixtool استفاده کنیم و یا اینکه به روش زیر عمل نماییم:

۱- ابتدای امر به سایت رسمی لپتاپ‌های DELL مراجعه کرده و از فهرست اولیه سایت، به ترتیب گزینه های Support سپس Driver & Downloads را انتخاب نمایید.

صفحه‌ای به صورت شکل زیر برای شما گشوده می‌شود:

دانلود فایل بایوس لپتاپ دل

۲- در این قسمت می‌توانید با استفاده از Product Key لپتاپ خود وارد پنل رسمی لپتاپ مربوطه شوید یا اینکه دستگاه مورد نظر را از بخش زیرین به صورت دستی انتخاب نمایید.

۳- بعد از ورود به بخش لپتاپ خود، از قسمت درایورها، فایل مربوط به بایوس را انتخاب کرده و دانلود نمایید. این درایور با نام Bios در این بخش قرار دارد. این نکته را متذکر شویم که به خاطر بسته شدن آی‌پی ایران توسط سایت رسمی DELL، حتما باید از “ف-ی-ل-ت-ر‌ ش-ک-ن” استفاده کنید. ما تمامی این مراحل را به عنوان نمونه برای لپتاپ Inspiron 5010 انجام می‌دهیم.

دانلود فایل بایوس لپتاپ دل

۴- پس از دانلود فایل مربوطه، آن را به دسکتاپ کامپیوتر خود انتقال داده سپس توسط کلیدهای ترکیبی Win+R منوی Run را می‌گشاییم. با تایپ عبارت cmd و فشردن کلید Enter، پنجره سیاه‌رنگ مربوط به این محیط باز می‌شود.

دانلود فایل بایوس لپتاپ دل

۵- اگر تا به این جای کار را به طور صحیح و مطابق نکات گفته‌شده انجام داده باشید باید برروی دسکتاپ خود یک فایل بایوس با فرمت EXE و محیط گشوده‌شده cmd را مشاهده نمایید.

۶- ابتدا عبارت cd desktop را تایپ کرده و Enter می‌زنیم. سپس در خط بعدی با فرمتی که برای شما درج میکنیم باید عبارات را به صورت صحیح نوشته و مجددا Enter بزنید.

نحوه نوشتن عبارت دوم: file name /writeromfile

به طور مثال نام فایل بایوسی که ما از سایت دل دانلود کرده‌ایم N5010A15 بوده که این نام را دقیقا به جای عبارت file name کپی می‌کنید. نکته حائز اهمیت اینکه به فواصل میان عبارات دقت کافی داشته باشید.

استخراج فایل رام

بعد از فشردن کلید Enter مشاهده می‌کنید که فایل رام مربوط به فایل اجرای در کنار آن تولید می‌شود و این فایل، قابل استفاده برای شما عزیزان است.

استخراج فایل رام

نکته: برای استخراج فایل hdr باید به جای عبارت rom در بخش writeromfile نام hdr را تایپ کنید. file name /writehdrfile

استخراج فایل hdr

خوب بعد از انجام این مراحل، دو فایل rom و hdr در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد و این کار برای فایل بایوس تمامی لپتاپهای کمپانی DELL قابل اجرا می‌باشد. سعی می‌کنیم طریقه استخراج فایل بایوس را برای تمامی برندها در آینده برای شما دوستان قرار دهیم.

استخراج فایل hdr

دیدن ویدئو زیر نیز خالی از لطف نیست و کلیه مراحل فوق به صورت عملی در این کلیپ نشان داده شده است.