در هفته جاری، کمپانی بزرگ حمل و نقل آلستوم از اولین قطار مسافری هیدروژنی جهان رونمایی کرد، که در اواخر سال ۲۰۱۷، میزبان سفرهای مسافران در آلمان خواهد بود. این خبر اولین بار در یک نشریه آلمانی به جاپ رسید.
این قطار مسافربری از سلولهای سوخت هیدروژنی تغذیه کرده و به عنوان پسماند فقط از خود بخار آب و آب تغلیظ شده به بیرون پس می‌دهد. تانک سوخت هیدروژنی انباشته‌شده در بالای این قطار، به سلولهای سوختی، قدرت لازم برای تولید انرژی الکتریکی را خواهد داد. کمپانی آلستوم بیان کرده که آرزومند است تا این نوع از قطارهای مسافربری با سوخت هیدروژنی تولید شده توسط خود، در اروپا جایگزین بسیاری از قطارهای نوع دیزل با سوخت فسیلی شوند و اینکه با وجود پروژه‌های عظیم برق‌رسانی در سراسر قاره هنوز که هنوزه این نوع از قطارهای قدیمی همچنان در حال حمل و نقل مسافرین هستند.
آلستوم هفته جاری در نمایشگاه تجاری سالانه با نام InnoTrans در برلین از این قطار رونمایی نموده و اواخر سال ۲۰۱۷، قطار هیدروژنی در خط راه‌آهن ایالت نیدرزاکسن و مستقر در شمال غرب آلمان کار خود را شروع خواهد‌کرد. سازمان حمل و نقل محلی این ایالت، ۱۴ دستگاه قطار از این نوع قطار را سفارش داده‌اند. آزمایش و تایید قطار هیدروژنی ساخت کمپانی آلستوم توسط سازمان راه‌آهن آلمان در پاییز سال ۲۰۱۶ آغاز شده و انتظار می‌رسد در اواخر سال ۲۰۱۷ پایان یابد.
این قطار که با نام Coradia iLint شناخته می‌شود درست است که اولین قطار مسافربری با سوخت هیدروژنی ساخته‌شده در جهان بوده اما یقینا اولین وسیله‌ای نیست که توسط سلولهای سوخت هیدروژنی، انرژی مورد نیاز خود را تامین می‌نماید. استن تامپسون برنامه‌ریز استراتژیک سابق در کمپانی AT&T و یکی از قدیمی‌ترین حامیان استفاده از سوخت هیدروژنی برای سیستم حمل و نقل ریلی اصطلاحی تحت عنوان “hydrail” را در سال ۲۰۰۴ میلادی ابداع نمود تا از آن برای شرح و توصیف هر نوع قطار مسافربری با سلولهای سوخت هیدروژنی استفاده نماید.
در عین حال نمونه‌هایی اولیه از این نوع قطار به خصوص نوعی از قطارهای هیبریدی در کشورهایی همانند ژاپن وجود داشته است. خبر ساخت این قطار هیدروژنی به یکی از جدیدترین دستاورد آلمانی‌ها در نوآوری و پدیدآوردن یک صنعت نوین در سیستم حمل و نقل ریلی اشاره دارد. اواخر ماه جولای دویچه بان، بزرگترین اپراتور راه آهن در اروپا اعلام داشت که این قطار می‌تواند با فناوری‌‌های حمل و نقل Hyperloop ادغام شده و سیستم نوینی رو به ناوگان ریلی آنها عرضه دارد.

ویدئو زیر گویای مطالب بیان‌شده توسط ما خواهدبود:منبع: The Verge