این تلسکوپ ۱۸۵ میلیون‌دلاری تقریبا شامل ۴۵۰۰ قطعه پنل است. چین با ساختن بزرگترین و حساس تزین تلسکوپ رادیویی چهان، به جستجو برای حیات فرازمینی پیوست. قطعه نهایی ۵۰۰ متری دریچه دیافراگم این تلسکوپ رادیویی (FAST)، نصب شده و طبق گزارش BBC، قرار است عملیات ها در سپتامبر آغاز شوند. با توجه به بیانات گوینده شبکه دولتی CCTV چین، این تلسکوپ رادیویی برای جستجوی حیاتی هوشمند در فضای خارج از جو زمین، طراحی شده‌است.

این دستگاه ۱۸۵ میلیون دلاری در یک گودال طبیعی در استان گوئیزو در جنوب غربی چین ساخته شده تا در برابر اختلالات الکترومغناطیسی محافظت شود، تلسکوپ مورد بحث ما دارای  ۱.۶ کیلومتر محیط دایروی بوده و همچنین از ۴۵۰۰ قطعه کنار هم تشکیل شده است. پس از اشکال زدایی سیستم‌ها، از آن برای شناسایی تپ اخترهایی که ۱۰۰۰ سال نوری در اعماق کیهان با ما فاصله دارند، استفاده شد.

درک  فیزیک بنیادی تپ اخترها به ما کمک میکند تا پدیده بیگ بنگ را بفهمیم. یو یولینگ، محقق وابسته به رصدخانه نجومی ملی در مصاحبه‌ای با شبکه CCTV گفت: ما در حال حاضر تنها میدانیم که بعد از Big Bang چه رخ داره، همه چیز قبل از آن متکی بر محاسبات ما است، از این رو ابهامات بسیاری برای ما وجود دارد.

چین به‌شدت برای تبدیل شدن به یک مهره جهانی در زمینه علوم پایه و تکنولوژی در حال سرمایه‌گزاری است و حاکمیت حزب حاکم کمونیست چین (CCP) به‌خوبی از تبلیغاتی که در راه این مسیر ساخته شده، آگاه است. در اواخر ماه می، رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ برای چین، نام رهبر جهان در علم را به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین در سال ۲۰۴۹ انتخاب نمودند.

رییس‌جمهور شی در کنفرانس برگزار‌شده در پکن گفت : ظرفیت علمی و تکنولوژیکی بزرگ چین باید روز‌به‌روز قوی‌تر شود. در روز چهارشنبه، به نقل از روزنامه مردم، سخنگوی حزب کمونیست چین در روزنامه “روزانه مردم ” ذکر کرد : تلسکوپ FAST ، در میان هشت دستاورد بزرگ چین که ظاهرا دنیا را متحیر خود گرده، قرار دارد. مابقی این دستاوردهای حیرت‌انگیز شامل ماهواره‌ها، پل‌‌ها و ابررایانه‌ می‌باشند.


منبع: Time