تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا دور اول آزمایشات خود را برای قابلیت موشکی پشت سر گذاشته است. این تلسکوپ فضایی نسل جدید که به زودی به جدیدترین و قدرتمندترین چشمان ما در فضا تبدیل خواهد شد، قادر به تشخیص نور مادون قرمز است که نسل قدیم آن، یعنی تلکسوپ هابل، فاقد آن بود.
تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) از سال‌های گذشته در حال ساخت است. تنها دلیل عدم ارسال آن با موشک به فضا، این است که همچنان یک سری آزمایشات بر روی آن در حال انجام است تا از تحقق همه چیز در  مسیر درست، اطمینان حاصل شود. اخیراً طبق گزارش سازمان ناسا، JWST به مراحل پایانی تست‌ها در مرکز پروازهای فضایی گودارد در گرین‌بلت مریلند رسیده است که نشانه یک گام نزدیک‌تر شدن به پرتاب است.
تلسکوپ فضایی جیمز وب که انتظار می‌رود جانشینی برای تلسکوپ هابل باشد، دارای یک آینه طلایی عظیم است که به هجده قسمت شش‌ضلعی تقسیم شده که برای دریافت نور مادون قرمز از نخستین کهکشان‌های شکل‌گرفته در جهان اولیه می‌باشد. آزمایشات در مرکز گودارد برای بررسی میزان تحریف آینه ها تحت شبیه‌سازی فضای پرواز قرار گرفت. مهندسان ناسا دریافتند که آینه‌ها در بهترین وضعیت قرار دارند. بر طبق برنامه‌های از قبل تعیین شده، برنامه‌ریزی شده که JWST برای کمی میزان کردن و انجام آزمایشات برودتی به تگزاس منتقل شود و سپس برای طی نمودن کارهای نهایی به کالیفرنیا برده خواهد‌شد.

گسترش حوضه

یک دهه گذشته دوره‌ای حیاتی برای کاوش مرزهای نهایی بود. اکتشافات اخیر، چندین بینش علمی بزرگ در کهکشان ما، سیارات آن و اجرام واقع شده در ورای آن برای ما به ارمغان آوردند. همچنین این اکتشافات، شامل کشف میدان‌های گرانشى بوده که نظریات اینشتین را کاملا تأیید کرد. همه این دستاوردها با پیشرفت‌های تلسکوپ‌های فضایی، در اشکال، اندازه و اهداف مختلف و همچنین توسط تعداد انگشت‌شماری از مدار گردها که در حال حاضر سرتاسر کهکشان را برای ما به نمایش می‌گذارند.
اگرچه حال، ما نسبت به بیست سال گذشته بیشتر درباره فضا می‌دانیم، اما هنوز مسائل بیشتری هستند که ما نتواستیم آنها را درک کنیم. انتظار می‌رود هابل به زودی بازنشسته شود و تلکسوپ فضایی جیمزوب جایگاه خود را در راستای کمک به ما در درک جهان بدست خواهد آورد. این تلسکوپ دارای ناحیه گردآوری هفت برابر بزرگتر از هابل و دارای آینه‌ای با قابلیت شناسایی نور مادون قرمز است و این، از امکاناتی است که هابل دارای آن نبود.


منبع: Futurist